Kącik Smutaski part 1

Kącik Smutaski part 1

Witam w moim Smutaskowym kąciku, czyli specjalnie przeze mnie wymyślnonej rubryce, gdzie będę polecać różne rzeczy.

Dziś na pierwszy ogień pójdzie Sym-Bionic Titan, kreskówka, która swego czasu leciała na CartoonNetwork. Spytaliście by się: Co kreskówka, daj jakieś anime!!! Otóż twierdzę, że wymieniony tytuł na pewno też nie zawiedzie fanów japońskich animacji i przyznam, że jak dla mnie to fabularnie bije na głowę większość najnowych anime, tych małych i krótkich szmirek, które wychodzą na początku każdego sezonu. Ale od początku, przyjrzyjmy się fabule.

Ciocia Wikipedia mówi:

 „Tytan Symbionik” to opowieść o życiu trzech przybyszy z planety Galaluna: Ilany, Lance’a i Oktusa, których statek rozbił się na Ziemi, kiedy uciekali przed okrutnym Generalem Modulą, który zaatakował ich ojczystą planetę i odebrał władzę ojcu księżniczki Ilany. Buntowniczy, lecz dzielny żołnierz Lance i bio-cybernetyczny robot Oktus mają bronić następczyni tronu przed generałem, który wraz z potwornymi mutantami Mutraddi depcze im po piętach. To nietypowe trio z dnia na dzień musi przyzwyczaić się do życia w niedużym miasteczku Sherman, w Ilinois i w kosmicznym tempie dostosować do zasad panujących w liceum, gdzie w ramach kamuflażu udają zwykłych uczniów. Gdy nie muszą starać się sprostać klasówkom i odpytywaniu, w przerwach ratują planetę i odpierają międzygalaktyczne ataki. W swoich ziemskich formach Ilana i Lance udają brata i siostrę podczas, gdy Oktus wciela się, w zależności od potrzeby, w dwie role – ich ojca oraz szkolnego kumpla Newtona. Najtrudniej jest im przyzwyczaić się do tego, że na Ziemi ludzie nie komunikują się ze sobą szczerze, nie mówią tego, co myślą.

Hmm, nie jest to oczywiście zbyt ambitny opis, ale pod przykrywką tandetnej historii, kryje się coś naprawdę, godne uwagi - bohaterowie, prawdziwi i złożeni. Jak już zdąrzyliscie wyczytać, mamy trójkę głównych bohaterów.

Ilana - księżniczka z innej planety, zaatakowanego królestwa, którą ojciec wysłał na ziemię by ją ochronić. Ilana z pocżątku jest przytłoczona całą sytuacją, najchętniej wróciłaby do domu. To ona postanawia wmieszać sie w ludzką społeczność i tym samym pójść do liceum. Jest bardzo optymistycznie nastawiona do życia, jak również posiada silne poczucie obowiązku. Jest trochę despotyczna i zawsze musi byc jak ona chce, ale w całym swoim postępowaniu na pierwszym miejscu zawsze stawia dobro drugiej osoby. Przez swoja przesadną nadgorliwość i często zbyt opytmistyczne podejście do spraw, już w pierwszych dniach szkoły dostaje łatkę " tej dziwnej siostry Lanca", po prostu nie jest osobą, która umie się przystosować.

Octus - bio-symbiotyczny robot, który ma za zadanie chronic księżniczkę. To on z początku zdobywa wiedzę o nowej planecie i jest mediatorem sporów na linii Lance - Ilana ( a jest ich mnóstwo ). Nie jest on też takim typowym robotem, ponieważ przejawia coś na wzór uczuć, potrafi zauważyć czyjś smutek, chociaż nie można powiedzieć, żeby w pełni rozumiał ludzkie istoty. Co zabawne, to własnie on umiał się najszybciej wpasować w szkolną społeczność, a nawet zaczął chodzić z naczelną cheerlederką - Kimi ( chociaż wygladał jak totalny nerd), największą rywalką Ilany.

Lance - główny bishu serii, żółnierz, który przez przypadek został ochroniarzem księżniczki. Z początku jedynym piorytetem Lanca, była maniakalna chęć ochrony księżniczki, chociaż za nią samą to niespecjalnie przepadał ( z wzajemnością). Nie zbyt podobał mu sie pomysł wmieszanie się w ludzką społeczność, więc jak juz poszli do tego liceum, stał się totalnym outsiderem, co nie przeszkodziło szkolnym koleżanką w zalecaniu sie do niego. Lance z dnia na dzień stał sie szkolnym bożyszczem, którego każdy lubi. Oczywiście, co go to obchodzi. Mimo iż, jest zupełnym gburem, jest to postać, której po prostu nie da się nie lubić.  Z pozoru wyglada na takiego buntownika, który nie boi się, a nawet lubi komuś nieźle przywalić, a z drugiej strony mamy wciąż trzymaną w tajemnicy smutną przeszłość bohatera, która wyraźnie na nim ciąży i, z którą nie umie się pogodzić.

Cała trójka tworzy skomplikowany osobowościowy mix, który ożywia całą historię. Ładna animacja, szczegółowe tła i żywe sceny batalistyczne też robia swoje. Jest to coś, co może wciągnąć i być przyjemne dla oka jednocześnie.

Niestety cały serial niedoczekał się nawet skończenia jednego sezony ( ma tylko 20 odc.). Jego twórca Genry Tartakovsky ( odpowiedzialny za takie tytuły jak Laboratorium Dextera i Samuraj Jack) z wielką chęcią chciał robić dalesze odcinki, jednkże kierownictwo z pewnych wzgledów nie zgodziło się. Oficjalnie mówi się o tym, że został ściągnięty ze wzgledu na niską sprzedarz zabawek, a szkoda, bo było co oglądać.

Dla chętnych do obejrzenia wszystkich odcinów w super jakości wstawiam ten link: http://www.adultswim.com/videos/sym-bionic-titan

Dziękuję za uwagę.

Smutaska

Brak komentarza 27 Sierpnia 2014 o godz. 10:34

Kącik Smutaski part 1

Komentarze 0

Tego Artykułu jeszcze nikt nie skomentował

Wyświetleń: 109